DOBRZE SIĘ KŁAMIE Spektakl w oparciu o film Paolo Genovese „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”
Tito Production/Spektaklove
Adaptacja: Bartosz Wierzbięta
Reżyseria: Marcin Hycnar
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Martyna Kander
Obsada: Olga Bołądź, Katarzyna Kwiatkowska, Anita Sokołowska, Szymon Bobrowski, Marcin Perchuć, Bartek Topa, Wojciech Zieliński
Od Teatru: Astronomicznie zabawny spektakl o układach międzyludzkich. Grupa przyjaciół co jakiś czas, spotyka się na kolacji. Tym razem planują wspólnie oglądać zaćmienie księżyca. Jego fazy według wielu wierzeń wpływają na nasze zachowanie i nastrój. Ludzie mogą stać się nieprzewidywalni… Zaczęło się jak zwykle. Żarty, ploteczki, docinki jak to wśród przyjaciół - wesoło. Do czasu, gdy ktoś zaproponował grę. Co stanie się kiedy wszyscy podzielą się zawartością swojego telefonu, ujawnią maile i smsy? Komu „ściemnianie” wyjdzie na dobre, a kto się pogrąży?
„[…] „Dobrze się kłamie” wyreżyserował Marcin Hycnar. Z resztą zrobił to w sposób mistrzowski, o czym świadczy nie tylko to w jaki sposób aktorzy grają i interpretują swoje role, ale także, a może przede wszystkim to, jak żywiołowo podczas spektaklu reaguje publiczność. Co warto podkreślić, adaptację oraz tłumaczenie przygotował Bartosz Wierzbięta - znany ze stworzenia dowcipnych dialogów m.in. w „Shreku”. W spektaklu zdecydowanie czuć rękę tego artysty. […] Należy stwierdzić, że „Dobrze się kłamie” to zdecydowanie dobrze wykonana praca. Nie tylko reżysera, producentów, scenografa, czy innych twórców, lecz też aktorów. Przecież to finalnie oni odpowiadają za jakość twórczą, z którą bezpośrednio spotyka się widz. A ta stoi na najwyższym poziomie. […] Salwy braw i wybuchy śmiechu to zasługa fantastycznie odtworzonych ról, które zostały dopasowane do polskich realiów. Między aktorami widać chemię. Oni po prostu doskonale się ze sobą bawią, zapraszając jednocześnie publiczność do swojego świata. Jednak sztuka nie jest pozbawiona nutki gorzkiej refleksji na temat kondycji współczesnego świata. To wszystko sprawia, że rozrywka jest inteligentna i zdecydowanie wciągająca”.
Kamil Stępniak, „Sekrety komórek”, www.warszawska-kulturalna.pl, 19.12.2019