Zapiski z wygnania

powrót

Teatr Polonia, Sabina Baral, „ZAPISKI Z WYGNANIA”

 

Adaptacja: Magda Umer i Krystyna Janda

Reżyseria: Magda Umer

Opracowanie i kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki

Realizacja dźwięku: Michał Cacko

Projekcje: Radosław Grabski
 

Obsada: Krystyna Janda, Janusz Bogacki z zespołem muzycznym w składzie: Tomasz Bogacki – gitara, Mateusz Dobosz/Paweł Pańta – kontrabas, Bogdan Kulik – perkusja, Marek Zebura - skrzypce

 

„Zapiski z wygnania” to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami.

„Ile cierpienia można znieść, zanim się nie oszaleje? Powychodzili z lasów, z dziur w ziemi, z szaf, piwnic i strychów, wyszli półżywi z obozów, wrócili z Syberii i Kazachstanu, do domu, do Polski. A potem, przez następne dwadzieścia trzy lata nie wyjechali (...). Chcieli mieszkać tutaj, tu, gdzie się urodzili ich rodzice i gdzie się urodziły ich dzieci – my. Po wojennej gehennie, po latach cierpienia i strachu, mimo wszystko jeszcze raz zadecydowali, że Polska to ich kraj.

I tych ludzi po 1968 roku Polska wyrzuciła”.

Spektakl otrzymał najważniejsze teatralne nagrody, m.in. indywidualną nagrodę aktorską dla Krystyny Jandy w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, nagrodę główną na XVII Festiwalu Prapremier Nie/Podległa 2018, nagrodę dla najlepszej produkcji 2018 roku na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie.

 

Pomysł na inscenizację „Zapisków” w Polonii to majstersztyk. […] Przekaz z każdym kwadransem jest mocniejszy - na widowni pełne skupienie. W tym hipnotycznym doznaniu nie ma jednak obojętności. Słowa ze sceny tną ciszę jak sztylety. Nie brakuje łez. […] Wychodząc z teatru ludzie są bogatsi nie o kolejną doskonałą rolę Jandy. Nie tylko. Opuszczając mury zaczynają inaczej patrzeć na rzeczywistość. Szerzej i mądrzej.

Jakub Panek, „Krystyna Janda hipnotyzuje. Jej najnowszy spektakl to ważna lekcja historii dla Polaków”, www.kultura.gazeta.pl, 4.05.2018

 

Choć opowieść Sabiny Baral sama w sobie jest niezwykle przejmująca i nieraz wstrząsająca, wypowiedziana przez tę aktorkę nabiera takiej siły, jakiej nie dałaby tym słowom żadna inna polska aktorka. Żadna. To jest także wielki, wręcz spektakularny w swojej niespektakularności triumf słowa w teatrze. Żaden, nawet najbardziej wymyślny pomysł inscenizacyjny nigdy, przenigdy nie dorówna tej aktorce, która stojąc na gołych teatralnych deskach mówi proroczymi słowami Sabiny Baral: „Nas już tu nie ma. A wy zostaniecie z tym waszym antysemityzmem”. Widzowie wtedy wstrzymują oddech i serca bić przestają. Przysięgam. Bo tą aktorką jest Krystyna Janda.»

Mike Urbaniak, „Widzowie szybko przestają szperać w telefonach. Mają ściśnięte gardła. Krystyna Janda hipnotyzuje”, www.wysokieobcasy.pl, 7.04.2018


ceny biletów: strefa I 130 zł, strefa II 120 zł, strefa III 110 zł, miejsca stojące 20 zł*

*szczegóły w kasach

 

 

powrót
© Copyright 2015 by Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl