Gala Teatralna/ Ojciec Polski. One-man show Rafała Rutkowskiego

powrót

GALA TEATRALNA Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU+

MICHAŁ WALCZAK „OJCIEC POLSKI. ONE-MAN SHOW RAFAŁA RUTKOWSKIEGO”
Teatr Montownia (Warszawa)

światło: Paweł Szymczyk
muzyka: Secretservice75
scenografia: Małgorzata Domańska
kostiumy: Magdalena Godlewska-Rutkowska

obsada: Rafał Rutkowski
 

Od Teatru:
Duet Rutkowski-Walczak […] zabierze widzów w niezwykłą podróż – podróż do wnętrza ojcostwa! Będzie to kolejna odsłona znanej już formuły stand-up comedy, czarnego humoru, prowokacji i doskonałego warsztatu aktorskiego Rafała Rutkowskiego. Niezapomniane doznania: poród na żywo. Cała prawda o seksie małżeńskim. Jak podrywać „na ojca” na placu zabaw? Jak nakłonić żonę do drugiego dziecka? I wiele innych porad. Tylko dla widzów o mocnych nerwach i zdrowych przeponach. One-man show dla wszystkich ojców. A zwłaszcza ich matek. Żon. I dzieci.

 

Ojciec przedtransformacyjny. Ojciec na dorobku, próbujący się załapać. Ojciec współczesny – równouprawniony. Tatuś. Partner matki. Beneficjent urlopu tacierzyńskiego. Od czasów, gdy Gombrowicz proponował prowokacyjne zastąpienie „ojczyzny” – „synczyzną”, a synowie u Mrożka błagali ojców, aby się „pozapinali” (zachowywali godnie), nie było tak intensywnego zainteresowania relacją między pokoleniami. Tym razem autorzy wypowiadają się jednak nie o narodzie, epoce czy uniwersalnym kompleksie Edypa. Mówią osobiście, prywatnie. Tak, mój ojciec nawalił na całej linii, a ja: albo powtarzam te same błędy, albo kultywuję w sobie obraz małego, skrzywdzonego chłopca, usprawiedliwiając wszelkie niepowodzenia trudnym dzieciństwem. Stand up comedy „Ojciec polski” Michała Walczaka i Rafała Rutkowskiego to pierwsza próba oswojenia tej paraliżującej figury. […] Przede wszystkim jednak [duet] zaproponował lekką, ciepłą, momentami drapieżną opowieść o „ojcu dziś”. Lęk przed wpadką. Niespełnione ambicje artystyczne. Wizja porodu. Utrata wolności. Brak komunikacji z dorastającym synem. No i feministki. Wszędzie feministki gotowe wytknąć każdy błąd. Ojciec polski bywa u Walczaka/Rutkowskiego żałosny, śmieszny, bezradny. Upija się z kumplami. Tchórzy. Hoduje pocieszne sentymenty i złudzenia. Mimo wszystko ojcostwo okazuje się w spektaklu przypadłością, z którą da się żyć.

Joanna Derkaczew, „Teatralny test ojcostwa”, „Gazeta Wyborcza”, 9 listopada 2009

 

Gala wieńcząca Olsztyńskie Spotkania Teatralne to już tradycja. Organizujemy ją po to, by razem obchodzić Międzynarodowy Dzień Teatru. Wtedy przyznawane są nagrody dla zasłużonych aktorów, pracowników Teatru, ale i sponsorów czy widzów. Punktem Kulminacyjnym Gali jest finał plebiscytu na Najlepszą Aktorkę i Najlepszego Aktora występujących w spektaklach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Głosy w tym plebiscycie oddają widzowie. To swoisty konkurs popularności i weryfikacja umiejętności aktorskich oraz uroku scenicznego. Z kolei specjalnie powołana Kapituła, w skład której wchodzą krytycy teatralni: Jacek Wakar (przewodniczący), Magdalena Huzarska-Szumiec i Wojciech Majcherek, przyzna nagrodę branżową – Teatralną Kreację Roku za najlepszą rolę żeńską i męską w spektaklach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, które miały premiery w 2017 roku. To wyjątkowy Dzień Teatru, w czasie którego razem świętują artyści i publiczność.

 

24.03.2018, SOBOTA, GODZ. 19:00, SCENA DUŻA, czas trwania - ok. 2:40h / antrakt

Ceny biletów: strefa I 100 zł/ strefa II 90 zł/ strefa III 80 zł

powrót
© Copyright 2015 by Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl