Historia Jakuba

powrót

TADEUSZ SŁOBODZIANEK „HISTORIA JAKUBA”
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

reżyseria: Ondrej Spišák
scenografia, kostiumy: Szilárd Boraros
współpraca kostiumograficzna: Aneta Suskiewicz
muzyka: Piotr Łabonarski
reżyseria światła: Andrzej Król
drugi reżyser: Anna Gryszkówna
konsultacje wokalne: Malgorzata Hauschild
ruch sceniczny: Anna Iberszer

obsada: Łukasz Lewandowski, Małgorzata Rożniatowska, Izabela Dąbrowska, Zbigniew Dziduch, Magdalena Czerwińska, Marcin Sztabiński, Otar Saralidze

spektakl dla widzów od 15 roku życia

 

Od Teatru:
Opowieść inspirowana faktami o księdzu i filozofie, który dowiaduje się, że nie jest tym, kim jest. Próbuje odkryć swoją prawdziwą tożsamość, ale we współczesnym świecie, gdzie trzeba jasno określić pochodzenie, wiarę czy narodowość, zaczyna coraz bardziej odczuwać inność i obcość. Próby scalenia na nowo swojej osobności raz po raz narażają go na nieoczekiwane sytuacje i przygody, które od tragizmu chroni śmiech i wartka, burleskowa akcja.

 

Historia tytułowego Jakuba rozgrywa się w zaściankowej, katolickiej Polsce i w izraelskim kibucu. Rozbicie geograficzne jest synonimem tożsamościowych poszukiwań bohatera, który próbuje pogodzić w sobie sprzeczne korzenie. Reżyser, Ondrej Spišák, idąc wiernie za tekstem Tadeusza Słobodzianka, tworzy lekką, gawędziarską opowieść opartą na dramatycznych, autentycznych zdarzeniach. Najmocniejszym punktem spektaklu jest kreacja Łukasza Lewandowskiego, tytułowego Jakuba, który przez niemal trzy godziny nie schodzi ze sceny. Aktor znakomicie wygrywa skrajności charakteru Wekslera. Z jednej strony to człowiek wielkiej wiary i dobroci, z drugiej potrafiący samodzielnie myśleć filozof. To człowiek rozdarty, samotny i bardzo wrażliwy. Szuka sensu i celu, początkowo w Kościele, później w filozofii. Ani Paryż, ani Tel Awiw nie przynoszą odpowiedzi na pytanie, kim jest. „Historia Jakuba” to rzecz o próbie pogodzenia w sobie tożsamości katolickiej i żydowskiej. O rozdarciu pomiędzy dwiema kulturami, religiami i rodzinami i o tym, co buduje naszą tożsamość. Postawa Mariana/Jakuba jest obroną wiary, gdzie zdarzają się chwile zwątpienia, lecz nie ma tu tragicznych konfliktów. To ważne i potrzebne przedstawienie oparte na bardzo dobrym tekście dramatycznym.

Magda Mielke, „Prosta historia o wierze i tożsamości”, www.teatrdlawas.pl


„Historia Jakuba” to historia Polski i trochę Izraela. Bo historie obu tych krajów są splecione w sposób wyjątkowy, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. […] Być może dzięki temu, że sztukę wyreżyserował Czech (Ondrej Spišák) otrzymaliśmy ostry, groteskowy, ale głęboko prawdziwy obraz nas samych. Ten ogląd nie jest przyjemny, ale oczyszczający. Wpisuje się więc w źródłowe doświadczenia teatru – katharsis – to nie jest puste pojęcie. […] Mimo ostrych pociągnięć pióra i bolesnej prawdy jaka wyłania się z „Historii Jakuba” warto ją poznać. […] No więc czytajmy i oglądajmy!

Stanisław Obirek, „A to Polska właśnie”, www.studioopinii.pl

 

23.03.2018, PIĄTEK, GODZ. 19:00, SCENA DUŻA, czas trwania - 2:50h / antrakt

Ceny biletów: strefa I 120 zł/ strefa II 110 zł/ strefa III 100 zł

 

 

fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

powrót
© Copyright 2015 by Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl