Spowiedź chuligana. Jesienin

powrót

SERGIUSZ JESIENIN „SPOWIEDŹ CHULIGANA. JESIENIN”
Teatr Polonia (Warszawa) / Krakowski Teatr Scena STU

scenariusz i reżyseria: Krzysztof Jasiński
muzyka: Janusz Grzywacz
koncepcja scenograficzna i kostiumologiczna: Krzysztof Jasiński
grafika i multimedia: Katarzyna Wójtowicz
wokaliza, piosenki: Beata Rybotycka

obsada: Andrzej Grabowski

 

Od Teatru:
Przedstawienie złożone z wierszy Sergiusza Jesienina, jednego z największych dwudziestowiecznych poetów, którego barwna i tragiczna biografia rosyjskiego „poety przeklętego” jest wyraźnie widoczna w jego twórczości. Wiersze układają się w historię o dojrzewaniu, o nadchodzeniu mądrości i roztropności, wreszcie o wspomnieniach czasu minionego. Spektakl pomyślany w dwóch planach: filmowym, z młodym Andrzejem Grabowskim recytującym wczesne poematy Jesienina oraz współczesnym, w którym Andrzej Grabowski – po latach inny człowiek, inny aktor – interpretuje i śpiewa poezję Jesienina, wracając także do własnych wspomnień.

 

Aktor mierzył się już z wierszami rosyjskiego poety ćwierć wieku temu, również pod kierownictwem reżyserskim Krzysztofa Jasińskiego. Teraz po 25 latach obaj twórcy postanowili do owej kreacji powrócić. Ówczesnego Jesienina, a widzimy go też w dawnych kadrach przywołanych na ekranie, cechował szelmowski entuzjazm. Obecny poeta to zblazowany jegomość, sarkający na upływ czasu, nie wspominający słowem o politycznym kontekście epoki, w jakiej mu przyszło działać. Ale to przy tym typ witalny, trzymający widzów „za pysk”, ściągający im cugle w każdym dowolnie wybranym przez siebie momencie. […] Aktor, który po kres żywota będzie kojarzony z rolą poniżej skali swego talentu, tu, na scenie warszawskiego Teatru Polonia wzruszy własnoręcznie wykonaną partią gitarową, a capella odśpiewa arię operową, a „na zagrychę” łyknie z gwinta. „Szczęśliwy, że żyłem” – spointuje swój los rymotwórca. Ale na szczęśliwca nie wygląda. Schodzącemu ze sceny w mrok kulisy towarzyszyć będzie „Dezyderata”, kultowy hymn Piwnicy pod Baranami. Rozlegną się brawa, ale chyba nie dla Jesienina. Prędzej dla Grabowskiego.

Tomasz Misiewicz, „Spowiedź chuligana, czyli ta nasza młodość, co pierwszą jest, potem drugą…”, www.echodnia.eu

 

Krew, łzy, pot i tkliwość składają się na spowiedź chuligana, w której czułość spotyka się z brutalnością. Świetne przedstawienie, którego poziom wyznacza biegłość warsztatowa artysty, jego dyspozycja wokalna, umiejętność cyzelowania zmiennych tonów i nastrojów. Ballada śpiewana z towarzyszeniem gitary budzi prawdziwe wzruszenie, ale przecież aktor nie stroni od akcentów lżejszych, wywołujących uśmiech, a nawet rozbawienie. Godzinne spotkanie z prawdziwą poezją nie ma nic wspólnego z recytacją – jest mówieniem Jesieninem, wkraczaniem w dramatyczny świat emocji i wyobraźni poety przeklętego.

Tomasz Miłkowski, „Chuligan Jesienin”, „Przegląd”, 15 lutego 2017

 

22.03.2018, CZWARTEK, GODZ. 17:00, 19:00, SCENA DUŻA, czas trwania - 1:05h

Ceny biletów: strefa I 120 zł/ strefa II 110 zł/ strefa III 100 zł

powrót
© Copyright 2015 by Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl