Msza za miasto Arras

powrót

Andrzej Szczypiorski MSZA ZA MIASTO ARRAS

Teatr Narodowy w Warszawie

26.03.2017, niedziela, godz. 19:00 Scena Duża, czas trwania: 75 minut

Po spektaklu spotkanie z artystą

ceny biletów – I strefa 130 zł/ II strefa 120 zł/ III strefa  110 zł

 

adaptacja sceniczna: Igor Sawin
współpraca: Piotr Cieplak, Paweł Czepułkowski  
aranżacja przestrzeni, kostium: Dorota Roqueplo

 

obsada: Janusz Gajos
 

Od Teatru:

Relacja uczestnika i świadka wydarzeń w średniowiecznym mieście Arras, a zarazem refleksja o ponadczasowych mechanizmach terroru, źródłach nietolerancji i fanatyzmu. W obliczu zarazy zło i szaleństwo ogarniają serca i umysły. Opowieść o tyranii władzy i pułapkach życia w społeczności. O niszczącej sile jednomyślności. O wymiarach wolności. O jej braku. Prawda o człowieku naszych czasów w kreacji Janusza Gajosa.

Raport o ludzkiej kondycji. Janusz Gajos po latach wraca do frapującej powieści Andrzeja Szczypiorskiego. Na narodowej scenie po raz pierwszy wystąpi w monodramie. Szczypiorski zaczął pisać o pogromach Żydów i czarownic w trawionym klęskami zarazy i głodu XV-wiecznym Arras w odpowiedzi na antysemityzm i ataki władzy komunistycznej na intelektualistów. Książka stała się wydarzeniem literackim 1971 roku, otrzymała nagrodę polskiego PEN Clubu, zyskała wielki rozgłos również za granicą. Od wydarzeń Marca’68 minęło czterdzieści siedem lat, jednak, jak zauważa Janusz Gajos: „opowieść o ojcu Albercie, księciu Dawidzie, płonących stosach i makiawelicznej umiejętności sterowania ludzkimi uczuciami ma wymiar uniwersalny”. W historii francuskiego miasta z lat 1458–1461 odnajdujemy obraz społecznych procesów i ludzkich zachowań w czasach przełomów i przesileń. Opowieść o władzy, religii i moralności, o rozmiarach zniewolenia umysłów jest wstrząsająca i dotkliwa. Na scenie Janusz Gajos odsłoni zarówno indywidualne losy mieszkańców, jak i dzieje społeczności; zmierzy się z zapisanymi w powieści –  zbiorowym szaleństwem, zbrodniami, poczuciem winy. „Świat od lat popełnia te same błędy. O tych problemach nie tylko warto, ale należy mówić” – przekonuje. – „Dla aktora ten tekst jest materiałem godnym poniesienia wszelkich trudów i każdego ryzyka”.                                          

W 2016 roku Janusz Gajos otrzymał nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w dziedzinie „Teatru” za monodram „Msza za miasto Arras”.

 

powrót
© Copyright 2015 by Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl