Hemar.Marchewka - próba generalizacji

powrót

Marian Hemar HEMAR. MARCHEWKA – PRÓBA GENERALIZACJI

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu

26.03.2017, niedziela, godz. 17:00 Scena Margines, czas trwania: 80 minut

cena biletu - 40 zł

 

reżyseria: Bartek Wyszomirski
scenariusz: Anna Wołek, Bartek Wyszomirski
scenografia i kostiumy: Iza Toroniewicz
aranżacje muzyczne: Tomasz Lewandowski

 

obsada: Michał Chorosiński, Jeremiasz Gzyl, Paulina Grochowska, Karolina Michalik

 

Od Teatru:

Spektakl muzyczny, w którym główną rolę grają piosenki i teksty satyryczne Mariana Hemara. Marian Hemar większości z nas kojarzy się z nieśmiertelnymi przebojami jak np. „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, czy „Mały gigolo” i kabaretowymi skeczami, które do dziś grane są na różnych scenach w Polsce – częstokroć bez wiedzy kto jest ich autorem. Mało kto wie natomiast, że Hemar był nie tylko znakomitym tekściarzem, ale też doskonałym obserwatorem i komentatorem współczesnego mu świata. Jego analityczny umysł wybitnego brydżysty w formie poetyckiej przedstawiał trafione w punkt prognozy i rozwiązania, które do dziś nie straciły aktualności. Takim właśnie politycznym tekstem jest napisany w 1942 roku pamiętnik satyryczny „Marchewka” – dość powiedzieć, że wystarczy zmienić tylko daty i nazwiska, by zyskać opis czasów nam współczesnych. Historie inspirowane zapiskami Hemara, przeplatane piosenkami jego autorstwa, układają się w muzyczną opowieść o polityce i miłości. Wszystkie utwory nie tylko śpiewają, ale i wykonują instrumentalnie aktorzy Teatru Muzycznego.

 

Spotykamy się tu z Hemarem zaangażowanym w sprawy polskie (…) który swoją nieobojętność ubierał w błyskotliwe teksty. (…) Realizatorzy spektaklu wybrali wiersze i piosenki o karierowiczach i lizusach, obłudnych politykach, dziennikarzach usłużnych i niewygodnych, odsyłanych do pisania tekstów gdzieś daleko. (…) I nawet jeśli pojawia się piosenka o sprawach damsko-męskich, to taka, w której przeglądamy się jak w bezlitosnym lustrze. Słuchamy na przykład „Diety” - o paniach wiecznie się odchudzających (za dnia, bo w nocy jest buła z klopsem). Słuchamy wyznania niewiasty, która randkuje z mężem przyjaciółki i doprawdy przykro jej z tego powodu... Wszystko to brzmi aktualnie w ustach aktorów ubranych współcześnie - w korporacyjne garniturki - i posadzonych w jakiejś redakcji.                                                                                                             
Mirosława Kruczkiewicz, www.nowosci.com.pl

 

Spektakl właściwie przypomina koncert... Bo w inscenizacji poematu Hemara wykorzystano kilkanaście piosenek, które aktorzy śpiewają i grają (własnymi rękami!) na żywo. (...) Czwórka Hemarów ubrana w jeansy, białe koszule, krawaty, marynarki i kapelusze szydzi z samych siebie, ze swoich rodaków i właściwie z wszystkiego. Ale w tym szyderstwie jest metoda! Scenariusz powstał na podstawie tekstów napisanych nie później niż w 1942 roku, a założę się, że wielu widzów było przekonanych, że to ludzie jakich obserwujemy w sejmowych ławach byli inspiracją do powstanie tych literackich żartów.                                                      
Adrian Aleksandrowicz, www.ddtorun.pl

 

powrót
© Copyright 2015 by Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl