Lorem ipsum

powrót

LOREM IPSUM

Vagabond Physical Collective

 

Reżyseria: Paweł Urbanowicz

Scenografia: Vagabond Physical Collective

Choreografia: Vagabond Physical Collective

Muzyka: Mateusz Flis

Dramaturgia: Anna Turczyńska, Franciszek Szumiński

Obsada: Karolina Januszek, Monika Witkowska, Omar Karabulut, Oscar Mafa, Jarosław Mysona

 

Od Teatru:
„Lorem Ipsum” - określenie stosowane w środowisku poligraficznym oznaczające tekst, który nic nie znaczy, a którego używa się do demonstracji czcionek i kompozycji pisma. Wykorzystanie tekstu w obcym języku pozwala skoncentrować się na jego wizualnych aspektach. Tradycyjnie składa się on z fragmentów traktatu Cycerona „O granicach dobra i zła” […].
„Lorem Ipsum” to autorski spektakl teatru tańca kolektywu Vagabond Physical Collective. To traktat o przekraczaniu granic w celu zaspokojenia własnych pragnień. Wychodząc poza sferę komfortu, człowiek ma możliwość podnieść jakość swojego życia. Jest to jednak ryzyko, które może skutkować fatalnymi dla niego konsekwencjami.
Vagabond Physical Collective - nieformalny kolektyw artystyczny tworzony przez absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. To zderzenie sześciu energii twórczych młodych aktorów-tancerzy poszukujących swojego języka, którzy z zaangażowaniem wkraczają na polskie oraz światowe sceny. Prywatnie przyjaciele o podobnych poglądach na sztukę, dążący do budowania możliwości twórczej realizacji autorskich projektów. Zainteresowani prozaicznymi zagadnieniami, które dotykają każdego. W tworzonych obrazach scenicznych zawierają uniwersalne historie, z którymi widz może się utożsamić.

Spektakl w 2018 roku stworzyli metodą kreacji zbiorowej członkowie zespołu Vagabond Physical Collective: Monika Witkowska, Omar Karabulut, Oscar Mafa, Jarosław Mysona oraz Wiktoria Zawadzka, będąca wówczas członkinią i współzałożycielką kolektywu.

WARSZTATY TANECZNE Z PAWŁEM URBANOWICZEM

O warsztatach:
Biomechanika jest nauką badającą różnorakie mechanizmy rządzące układem ruchu człowieka. To podstawowa wiedza, na której opierają się wszelkie istniejące techniki pracy z ciałem. W kontekście teatru fizycznego jest to spis zasad i ćwiczeń pozwalających na dogłębne zrozumienie i praktyczne doświadczenie olbrzymich możliwości ludzkiego ciała jako środka wyrazu, nośnika treści oraz energii.
Podczas warsztatów przyjrzymy się, jaki wpływ na samoorganizację naszego układu ruchu mają czynniki zewnętrzne (grawitacja, podłoże, partner czy rekwizyt) oraz te wewnętrzne (samopoczucie, odbieranie zmysłowe, wyobraźnia cielesna). Przyjrzymy się relacji ciało-umysł oraz wykorzystamy jej skutki jako potencjalne narzędzia do pracy twórczej.

Informacje o prowadzącym:
PAWEŁ URBANOWICZ - aktor, tancerz, reżyser, absolwent PWST WTT. Członek Vagabond Physical Collective,  Living Space Theatre oraz Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”.
Jako tancerz kształcił się głównie w Polskiej Technice Tańca Współczesnego Jacka Łumińskiego, lecz jego alfabet ruchowy silnie bazuje również na technice Limona, Floor Work i Dynamic Phrasing Macieja Kuźmińskiego czy Fighting Monkey Jozefa Frucka. Jako aktor i reżyser korzysta głównie z doświadczenia zdobytego podczas wieloletniej pracy z Janem Peszkiem (najpierw jako student, następnie jako asystent pedagoga, a ostatecznie jako asystent reżysera). Podczas tworzenia kreacji scenicznych bazuje na technikach aktorskich Michaiła Czechowa oraz zasadach kompozycji Viewpoints Method oraz teatru instrumentalnego Bogusława Schaeffera. Od 16 roku życia szkoli się w prowadzeniu warsztatów teatralnych, od 18 zaś w warsztatach tanecznych i ogólnoruchowych. Specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów z biomechaniki, teatru fizycznego i technik funkcjonalnych tańca współczesnego.

 

Kup bilet
powrót
© Copyright 2015 by Teatr Jaracza | All right reserved
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118 Olsztyn, tel. 89 527 58 59
Projekt i wykonanie: Artneo.pl